На 17 май в църквата „Св. Йоан Рилски“ на Софийска духовна семинария тържествено беше извършен чинът на обновление на храма, който през последните години беше цялостно ремонтиран и благоукрасен.
По покана на Знеполския епископ Мелетий, ректор на духовното училище, и по решение на Св. Синод на БПЦ чина на обновление и празничната света Литургия оглави Видинският митрополит Пахомий, дългогодишен ректор на духовната школа. В съслужение с него бяха епископ Мелетий, архим. Никодим, духовен надзорник на Видинска епархия и бивш служител в СДСеминария, свещ. Слави Спасов, заместник-ректор на семинарията и преди това дългогодишен неин секретар, прот. Козма Поповски, ефимерий на семинарския храм, свещ. Димитър Стефанов и дякон Борислав Василев.
Песнопенията по време на богослужението изпълниха ученици от семинарията, водени Николай Георгиев, преподавател по източноцърковно пеене. Храмът беше изпълнен с преподаватели, възпитаници и гости.
Началото на мащабното обновление и реставрация на семинарския храм започна през 2019 година, когато днешният Видински митр. Пахомий, тогава Браницки епископ, заемаше поста ректор на семинарията, а негов заместник-ректор беше днешният Знеполски епископ Мелетий. През това време се извърши цялостен ремонт на храма, реставрация на над 500 кв. м стенописи, реставрация на иконостаса, включително дърворезбата и иконите, изграждане на нов под, изписване на нови над 500 кв. м стенописи, изработване на нови полиелеи и "хоро" (допълнителен кръг от малки икони и снещници около основния полиелей) в светогорски стил, поставяне на нови стасидии (столове край стените) и други допълнения.
След празничното богослужение ректорът еп. Мелетий се обърна със слово към богомолците, в което изрази благодарност към митр. Пахомий за неговия принос към цялостното развитието на семинарията през годините на ректорското му служение: „По Божи промисъл на Вас, владико Пахомие, се падна не само да извършите цялостния ремонт на храмовото здание, но и да довършите прекъснато изписване на стените. И днес с вълнения се събрахме да извършим чина на обновлението, да благодарим на Христос за милостта Му днес да имаме този възстановен и преукрасен храм. Необходимо е особено за нас, християните, да помним в благодарна и молитвена памет всички, които са допринесли за това дело. Затова не можем да препълчим, Владико, че това, с което преди години се захванахте в страх и трепет, сред множество трудности и утеснения, но и с голямо усърдие и вдъхновеност, днес вече дава благословен плод. Носейки служението на ректор на Софийската семинария, Вие поставихте за своя основна цел обгрижването на учениците и курсистите едновременно в материален, образователен и духовен план.“
В знак на признателност еп. Мелетий връчи благодарствени грамоти на дарители и спомоществователи, подпомогнали обновлението и благоукрасяването на семинарския храм, а на Видинския митр. Пахомий подари архиерейски посох и благодарствена грамота за неговия цялостен принос към развитието на семинарията.
В словото си митр. Пахомий благодари и поздрави ректора, епископ Мелетий, преподавателите и цялото ръководство на духовното училище за положените през годините трудове в духовното възпитание и образование на учениците. Той отбеляза, че през последните две години основната тежест по довършването на ремонтните дейности и изписването на стенописите е лежала върху плещите на еп. Мелетий, който с постоянство, усърдие и грижа е продължил започнатото дело, за да може днес семинарският храм да бъде обновен в своето пълно благолепие.
Видинският митрополит подчерта, че храмът на семинарията е не само дом Божи, но и духовна школа, в която бъдещите клирици на Българската православна църква придобиват жив опит в богослужението, църковното пеене и въобще в православната литургична традиция.
















